Vstup do členské sekce

Přihlašovací jméno Přihlašovací heslo

Přihlásit

Česko-polská spolupráce

Gmina Prószków

Gmina ProškowGmina Prószków, je správní obvod sdružující 15 obcí v Opolském vojvodství, v jihozápadním Polsku. Jeho sídlem je město Prószków, který leží asi 11 km jihozápadně od krajského města Opole. Gmina má rozlohu 121,23 km2 a od roku 2006 jeho celková populace je 9964 (z toho město Prószków činí 2713, ostatní obce 7251), http://www.proszkow.pl.

Od roku 2007 se datuje počátek spolupráce MAS Záhoří–Bečva s Gminou Prószkow, která byla stvrzena podpisem smlouvy o partnerství a spolupráci 16. srpna 2008 na české straně a 23. srpna 2008 při příležitosti konání Dnů Prószkowa v Polsku. V současnosti se obě strany navštěvují při různých příležitostech a zprostředkovávají kontakty pro subjekty z území, které mají zájem najít partnera v zahraničí a společně připravit projekt.

Do příhraniční spolupráce se aktivně zapojila např. obec Pavlovice u Přerova s krojovanou dechovou kapelou Moravskou Veselkou v rámci projektů Hudebních Pavlovic a Moravsko-slezského muzicírování. Další projekt zrealizoval SDH Tučín s názvem Moravsko - opolské hasičské soutěžení bez hranic a SDH Radslavice – Poznáním historie k rozvoji budoucí spolupráce SDH Radslavice – O.S.P. Chrzelice. Vzájemné návštěvy a prohlubování partnerství probíhá při příležitosti různých událostí, zástupci Gminy Prószkow v čele s paní burmistr Rózou Malik se také zúčastnili oslav 10. výročí vzniku DSO Mikroregionu Záhoří–Helfštýn. V červnu 2009 se zúčastnilo družstvo Gminy Prószkow každoročně konaných Her bez hranic Mikroregionu Pobečví, kdy se umístilo v první polovině. V této tradici jsme pokračovali i v následujících letech.

 

LGD Partnerstwo Borów Niemodlinskich

V prosinci 2014 jela do Polska delegace z MAS na pozvání LGD Partnerstwo Borów Niemodlinskich, aby domluvila další spolupráci na širší úrovni MAS pro programovací období 2014-2020. Do budoucna předpokládáme společné projekty našich a polských obcí, NNO a obou MAS. www.boryniemodlinskie.pl