Role MAS při implementaci strategie

MAS je nejnižším článkem implementační struktury politik místního rozvoje jako partner centrálně působících řídících orgánů jednotlivých sektorově nastavených programů.

Existuje přímá návaznost Programového rámce IROP, OPZ a PRV a příslušného Programového dokumentu. Ta spočívá především v provázání cílů a monitorovacích indikátorů. Programové rámce jednotlivých MAS se tedy přímo zavazují k naplňování monitorovacích indikátorů fondů, ze kterých jsou financovány.

Na MAS je nahlíženo i jako na tzv. zprostředkující subjekt, který jménem Řídícího orgánu na základě Dohody o delegování činností a pravomocí provádí některé činnosti, jako vyhlašování výzev, hodnocení, výběr a eventuálně i schvalování projektů, monitorování, provádění plateb, kontrolu a hodnocení projektů.

Zároveň je také bezprostředním partnerem žadatelů a příjemců podpory, kterým poskytnou základní informace a podporu v období přípravy, výběru (schválení) a realizace jejich projektů. MAS je hlavním kontaktním místem pro konečné příjemce. Komunikace mezi konečnými příjemci a platebními agenturami, resp. řídícími orgány, se tak u těchto projektů může omezit na minimum. Veškerý styk platební agentury s příjemci zajišťuje MAS, která platební agentuře předává k supervizi a k archivaci již zpracovanou, utříděnou a zkontrolovanou dokumentaci vč. závěrečných monitorovacích zpráv a zápisů z kontrol projektů.