Certifikace MAS a schválení strategie

Postup výběru MAS a jejich Strategií komunitně vedeného místního rozvoje (dále jen „SCLLD“) je pro programové období 2014–2020 následující:

1. Standardizace a certifikace MAS

MAS musí nejprve splnit standardy, díky kterým prokáže, že je schopna vykonávat činnosti stanovené ve Společném nařízení. Za nastavení těchto standardů je zodpovědné Ministerstvo zemědělství. Standardy jsou zaměřeny na 5 oblastí: území MAS, místní partnerství, orgány MAS, kancelář MAS, institucionalizace MAS.

Tato několikastupňová klasifikace zohledňuje dodržování základních principů metody LEADER, posouzení kvality nastavení a provádění administrativních procesů, dodržování zásad otevřenosti, transparentnosti a rovného přístupu, shromažďování a vyhodnocování informací z území, ale také rozsah a kvalitu „servisu“ poskytovaného MAS. Na certifikované MAS jsou přeneseny některé činnosti platebních agentur (např. uzavírání smluv o poskytnutí dotace, kontrolní činnost, posuzování způsobilých výdajů apod.), což jim umožní plně převzít odpovědnost za realizaci podpořených strategií ve spolupráci s řídícím orgánem daného fondu (až na úroveň tzv. zprostředkujícího subjektu).

Certifikát standardizace MAS Moravská brána

2. Žádost o podporu SCLLD

Jakmile MAS projde procesem standardizace, může předložit žádost o podporu své SCLLD Ministerstvu pro místní rozvoj, které je koordinátorem integrovaných přístupů a územní dimenze. Dále se postupuje podle závazné legislativy EU – Společné nařízení stanoví, že SCLLD vybírá komise zřízená na úrovni příslušných řídících orgánů programů. Po posouzení a výběru konkrétních SCLLD řídící orgán vydá rozhodnutí o schválení strategie, včetně přídělů z jednotlivých fondů. Žádost o podporu byla podána dne 23.2.2016.