Podporujeme Hejného matematiku v praxi

Místní akční plán vzdělávání nabídl učitelům možnost účastnit se seminářů a školení matematiky prof. Hejného v rámci matematické gramotnosti.

MAS Moravská brána se podařilo navázat velmi dobrou spolupráci s paní ředitelkou ZŠ Huslenky Mgr. Vladimírou Bednářovou, která je zároveň lektorkou matematiky prof. Hejného a ve škole již touto metodou učí mnoho let.

Naši učitelé měli možnost v rámci MAP zavítat do školy v Huslenkách a v praxi vidět, jak probíhá výuka touto metodou.

ZŠ v Radslavicích a její paní učitelky se školení účastnily pravidelně. Jejich nadšení a elán pro práci s dětmi je obdivuhodný.

Dne 5.4. 2017 ve škole uskutečnilo vedení školy a paní učitelky kavárnu pro rodiče. Ve spolupráci s paní ředitelkou Bednářovou a MAS Moravská brána byla rodičům tato metoda představena, mohli si sami vyzkoušet všechna matematická prostředí a v neposlední řadě diskutovat s lektorkou o otázkách, které je zajímaly.

Matematika je postrachem žáků i učitelů. Mnozí studenti tvrdí, že nejde pochopit a řada učitelů si zoufá, že některé děti nelze naučit. Obě strany dělají několik základních chyb. Existuje přitom učební metoda profesora Milana Hejného, podle které studují děti v řadě evropských zemí i USA a pozvolna ji objevuje i české školství.

Koncem listopadu metoda Hejného získala dvě ceny Eduína, což je projekt hodnotící vzdělávací projekty. Odborná porota udělila projektu místo první a veřejnost místo druhé. Jak říká profesor Milan Hejný, společnost potřebuje, aby lidé zvládali řešit problémy, ne aby ovládali početní operace a vzorečky. Znalost Pythagorovy věty ostatně ještě nikoho myslet nenaučila.

Hejného matematika pracuje na principu vytváření schémat. Pracuje výborně s osobností dítěte, učí děti spolupracovat, hledat řešení, diskutovat o chybě i o řešení příkladů. Učí je hledat víc možností řešení, strategii a buduje zdravé sebevědomí. Chyba není nežádoucí, naopak s ní děti pracují, hledají řešení a z chyb se ponaučí, diskutují nad chybou. Matematika se pro děti stává zábavou a baví je.

Pedagogové se shodují, že děti, které se učí touto metodou mají lepší výsledky v matematických soutěžích na všech úrovních.