Dobývání Moravské brány - Veselíčko 5.8.2017

Ve Veselíčku můžete v sobotu zažít stoletou válku. Zámecký park nabízí vylodění Angličanů, rytířské bitvy i upálení Johanky z Arku.

V bojiště stoleté války se v sobotu promění zámecký park ve Veselíčku, kde se již počtvrté uskuteční středověká akce Dobývání Moravské brány. Dvě stovky rytířů v dobových kostýmech předvedou vylodění Angličanů a několik bitev. Diváci uvidí také upálení slavné Johanky z Arku.

Akce pro veřejnost začíná 5. srpna od 11 hodin. Lidé si mohou prohlédnout rytířský tábor, ochutnat dobové jídlo nebo si zakoupit dárky na středověkém tržišti. Od 13 hodin je na programu rytířský turnaj se vznikem zápletky pro velkou bitvu, která se odehraje od 14 hodin. „Tentokrát se nebude dobývat pevnost jako v minulých letech, ale u zámeckého rybníku se předvede vylodění Angličanů ve Francii s následnou bitvou,“ říká pořadatel Karel Valenta, který od neděle staví s přáteli invazní loď. Akce dále nabídne souboje družin, vystoupení mistra popravčího, tanečnic El Zaffa či objevení Jarmeliky v podání Carpe Diem. Vyvrcholením bude od 19.30 hodin pranýřování, soud a následné upálení Johanky z Arku. O hudební doprovod se od 20.30 hodin postará skupina Kabát revival, kterou ještě přeruší od 21.30 hodin ohňová show.

V parku bude možnost ochutnat piva z několika pivovarů. O středověkou kuchyni se postarají kuchaři z rodinné restaurace Lobster. Připraven bude také stan s kávou Kafe Kodó či čajovna s ledovými i teplými nápoji. Po celý den bude pestrý zábavný i zážitkový program pro děti, mj. skákací hrad, střelba z luku, tetování hennou a mnoho dalšího. Více informací je na webu www.dobyvani.cz.

„Touto kulturně-společenskou akcí chceme propagovat zejména náš botanicky zajímavý zámecký park, který mohou lidé navštěvovat kdykoliv, i dobré jména Veselíčka – místo s potenciálem pro další rozvoj cestovního ruchu,“ uvedl starosta obce Tomáš Šulák. „Vzhledem k tomu, že v celé obci probíhá rozsáhlá rekonstrukce plynovodu a vodovodu, hlavní parkoviště pro návštěvníky bude podél místní komunikace kolem hřbitova, resp. obchvatu Veselíčka na cestě z Dolního Újezdu do Oseka nad Bečvou. Lidé, kteří přijedou od Lazník, by měli nechat auta u kamenolomu. Odtud je to do místa dějiště několik stovek metrů,“ dodal starosta.

Dobývání Moravské brány pořádá spolek Kulturní Morava ve spolupráci s Obcí Veselíčko a spolkem historického šermu Tabard. Partnery akce jsou Olomoucký kraj, ministerstvo zemědělství, Rádio Čas, Šantovka, Kafe Kodó, Kratochvíle a restaurant Lobster.

Vyjadreni_536_TZ DMB

Mapa_DMB_Veselicko_parkovani